-A A A+

Pobiegli i pomaszerowali na Hrobaczą Łąkę
Nowe trasy oraz nowe rekordy w Kozach. Bieg Górski na Hrobaczą Łąkę z rekordową frekwencją.

Piotr Czapla - zwycięzca biegu w roku 2021
fot. Piotr Czapla - zwycięzca biegu w roku 2021

W sobotę 5 czerwca 2021 w Kozach zorganizowano XIX edycję Biegu Górskiego na Hrobaczą Łąkę i III edycję Rajdu Nordic Walking na Hrobaczą Łąkę. Centrum Sportowo-Widowiskowe w Kozach – organizator zawodów przygotował nowe trasy zarówno dla biegaczy jak i dla osób chodzących z kijkami. Obie trasy zostały poprowadzone przez kamieniołom w Kozach, jedno z najbardziej malowniczych miejsc Gminy Kozy. Trasa biegu miała 14,6 km, a trasa rajdu Nordic Walking 6,5 km. Obie trasy zaczynały się w tym samym miejscu i kończyły się na szczycie Hrobaczej Łąki w Beskidzie Małym.

Do Kóz przyjechali biegacze z całej Polski. Gościliśmy biegaczy z Poznania, Katowic, Bydgoszczy, Częstochowy czy Bielska-Białej. Przyjechało na nasz bieg wielu bardzo dobrych biegaczy górskich w Polsce. Cieszy nas to, że bieg się rozwija. Bieg ukończyło 265 osób.”mówi organizator Konrad Hamerlak - dyrektor Centrum Sportowo-Widowiskowego w Kozach.

W zawodach biegowych najlepiej poradzili sobie: Piotr Czapla (UKS Olimpia Zabrze) z Zabrza z czasem 1:04:36 s, który przybiegł przed Grzegorzem Szczechlą (Inov-8 Team) z Ustronia oraz Józefem Koźmińskim (LKS Orzeł Kozy) z Bielska-Białej. Wśród kobiet zwyciężyła Agnieszka Tatarek-Konik (Alpin Sport Hoka One One Team) z Czeladzi z czasem 1:17:06s, która pokonała Annę Skalską (Carbon OCR Racing Team) z Bytomia i Magdę Janowską (Tridivision Triatlon Team) z Katowic.


W tym roku zostały ustanowione rekordy trasy zarówno wśród mężczyzn jak i kobiet. Biegacze na mecie otrzymali piękne okolicznościowe medale, a najlepsi statuetki i nagrody rzeczowe.Cieszę się, że tak licznie biegacze i miłośnicy Nordic Walking zawitali do Kóz. Po biegu, mamy bardzo dobre komentarze, zarówno co do organizacji jak i miejsca rozgrywania zawodów. Bardzo nas to cieszy. W tym roku na życzenie uczestników, zmieniliśmy obie trasy. Wykluczyliśmy nawierzchnię asfaltową i pokazaliśmy uczestnikom piękne miejsce w naszej gminie, jakim jest m.in. kamieniom. Beskid Mały oferuje wiele ciekawych tras i ścieżek. Nasza gmina posiada wspaniałe tereny do uprawiania rajdów i biegów górskich.” - powiedział dyrektor CSW w Kozach.

Zawody były rozgrywane w dużym rygorze sanitarnym, ze względu na panującą epidemię.

W tym roku, organizacja zawodów nie była łatwa ze względu na obostrzenia sanitarne. Zależało nam na perfekcyjnej organizacji, gdyż bezpieczeństwo uczestników, organizatorów i pracowników naszego Centrum było i jest dla nas sprawą najważniejszą.” – dodaje Konrad Hamerlak.

W tym roku zorganizowano również III Rajd Nordic Walking na Hrobaczą Łąkę. Najszybciej wśród mężczyzn z nową trasą poradził sobie Janusz Magiera (Forma Wodzisław Śląski) z Wodzisławia Śląskiego, który wyprzedził Daniela Rymarczyka z Kóz. Wśród kobiet wygrała Joanna Kołodziej (Malinowe Gwiazdy) z Rudy Śląskiej. W marszu z kijami wystartowały 32 osoby.Bieg w Kozach bardzo dobrze się rozwija. W tym roku padł rekord frekwencji, ostatecznie w biegu i w rajdzie Nordic Walking wystartowało 297 osób.